Ginekološka ambulanta
Ženskam nudimo redne, preventivne ginekološke preglede ter zdravljenje v primeru najrazličnejših bolezni ženskega reproduktivnega sistema.
Obseg ginekoloških storitev
1. Preventivni ginekološki pregledi:
- odvzem brisa, svetovanje o kontracepciji, o nadomestnem hormonskem zdravljenju v menopavzi, svetovanje pri načrtovanju družine,
- zgodnja nosečnost: UZ ocena števila plodov in njihove vitalnosti, začetno vodenje nosečnosti.
2. Specialistični ginekološki pregledi pri:
- obolenjih spodnjega genitalnega trakta: spolno prenosljive bolezni, bakterijska vaginoza, trdovratna glivična okužba,
- obolenjih materničnega vratu: kolposkopska ocena sprememb na materničnem vratu pri patoloških brisih, svetovanje in napotitev na zdravljenje,
- benignih boleznih materničnega telesa vključno z nepravilnimi krvavitvami: UZ morfološka ocena benignih tumorjev maternice (miomi, adenomioza, polipi), svetovanje, uvedba konservativnega zdravljenja in/ali napotitev na zdravljenje,
- adneksalnih cistah/tumorjih: UZ morfološka ocena sprememb na adneksih, ocena prežiljenosti in ugotavljanje patoloških pretokov z doplerjem, svetovanje, uvedba konservativnega zdravljenja in/ali napotitev na zdravljenje,
- kronični medenični bolečini: palpatorna in UZ ocena vzrokov za kronično bolečino (povnetna, endometrioza, varikozni sindrom), svetovanje, uvedba konservativnega zdravljenja in/ali napotitev na zdravljenje,
- motnjah statike medeničnega dna in urinski inkontinenci, svetovanje, uvedba konservativnega zdravljenja in/ali napotitev na zdravljenje,
- kombiniranih težavah s področja ženskega genitalnega trakta, svetovanje, uvedba konservativnega zdravljenja in/ali napotitev na zdravljenje,
- spremljanje po operativnem zdravljenju: predvsem bolnice z zgodnjim ginekološkim rakom
3. Izdelava drugega mnenja glede vrste zdravljenja že diagnosticiranih obolenj ženskega genitalnega trakta.
4. Ginekološka obravnava otrok, deklet v adolescenci, žensk v reproduktivnem obdobju in v menopavzi.
5. Individualno hormonsko zdravljenje
6. Laserska pomladitev nožnice in zdravljenje stresne urinarne inkontinence
Vulvovaginalna distrofija (VVD) je pojem, ki nastane pri ženskah po izgubi hormonske funkcije. Kaže se v izgubi vaskularizacije, lubrifikacije in izgube elastičnosti vaginalne sluznice. Vse to vodi v boleče spolne odnose, pojavijo pa se tudi elementi genitourinarnega sindroma (pogostejši pozivi na vodo, urgenca, inkontinenca). Nekateri od teh simptomov se lahko pojavljajo že pred menopavzo, predvsem v povezavi s številom porodom, pogostimi vaginalnimi okužbami ali po onkološkem zdravljenju. Stanje lahko izboljšamo z lokalnim nadomeščanjem hormonov.
Z laserskim pomlajevanjem nožnice pomagamo ženskam po porodu, ki imajo ohlapno nožnico in jim zaradi tega uhaja voda. Laser segreje steno nožnice, kar povzroči da se kolagen, ki je v steni nožnice, skrči. S tem pomagamo ohraniti kakovost vaginalne stene in mehurja. Poseg je neboleč, anestezija ni potrebna. Pomladitev nožnice naredimo s tremi posegi, pri katerem v zadnjem posegu apliciramo v nožnico lastno plazmo, s tem pa dodatno spodbudimo nastanek in rast novih celic.
7. Zdravljenje z lastno plazmo
Zdravljenje z lastno plazmo (metoda PRP) je metoda pri kateri pacientki vzamemo kri in jo centrifugiramo v posebni napravi. Z aplikacijo lastne plazme, bogate s trombociti, pomagamo starejšim pacientkam, ki imajo težave z zunanjim spolovilom, bolečine, nezmožnost spolnih odnosov,…
Testi ugotavljanja genskih in kromosomskih nepravilnosti
NIPT predrojstveni test
NIPT testi so od svojih prvih logaritmov in platform do danes napredovali. Vodilna platfoma v svetu ostaja Illumina, ki uporablja najbolj napredno tehnologijo masivnega paralelnega sekvenciranja za analizo milijonov DNK fragmentov v vzorcu krvi in natančen izračun števila prisotnih kromosomov. Človeški genetski zapis (DNK) je shranjen v 23 parih kromosomov. Z metodo Safer štetja odkrivanjo pomanjkanje ali presežek kromosomov. Presežek ali manjko v paru pomeni nepravilnost/trisomijo/monosomijo in posledično okvaro/obolenja organov oziroma motnje v duševnem razvoju. Omenjeno tehnologijo in tehniko uporabljajo izvajamo tudi pri nas za testiranje myPrenatal NIPT testa.
Izogib invazivnim diagnostičnim metodam (amniocinteza in biopsija horionskih resic, ki predstavljata tudi tveganje za infekt in posledično splav) predstavlja presejani test z zanesljivostjo 99%. Je varen, hiter in enostaven. Z odvzemom 7-10 ml materine krvi v roku 3-5 dni od dospetja vzorca v Illumina laboratorij v ZDA prejmete rezultat preiskave. Test myPrenatal je popolnoma varen za nosečnico in otroka. Lahko ga opravite od 10. tedna nosečnosti dalje, kar omogoča, da že zgodaj prejmete odgovor o genetskem zdravju otroka.
Kdaj in za koga je myPrenatal test prava izbira?
Za vse nosečnice, ki so imele predhodne spontane splave, imajo visoko tveganje pri rezultatih merjenja nuhalne svetline ali drugih presejalnih testih, so starejše od 35 let, jim ultrazvok nakazuje povečano tveganje za anevploidije (spolnih kromosomov), imajo predhodno obremenitev zaradi pojava trisomije kromosomov, ali si preprosto zaradi tesnobnosti želijo vedeti več o zdravju otrokovih kromosomov.
BRCA1/BRCA2
Kljub napredku v kirurških tehnikah in uvedbi novih citotoksičnih zdravil predstavlja rak jajčnikov najpogostejši vzrok pri ženskah, ki zbolijo za ginekološkimi raki. Po podatkih registra raka RS je pri nas v obdobju 2007-2011 za rakom jajčnikov letno zbolelo 169 žensk (16,4 /100.000), umrlo pa 149 (14,5/100.000). Epitelijski tumori predstavljajo do 95% malignih tumorjev jajčnika in so lahko pri 5-10% bolnic posledica mutacij v genih BRCA 1ali 2, kar uvrščamo v dedni sindrom raka dojk in jajčnikov. Pri najpogostejšem histološkem tipu (serozni ademokarcinom visoke stopnje malignosti) je verjetnost mutacije v genih BRCA 1 ali 2 največja (13-22%). Mutacija v genih BRCA 1 ali 2 je lahko prisotna v vseh celicah telesa (zarodna) ali pa na novo nastane v tumorskih celicah (somatska). Poleg tega dednega sindroma se rak jajčnikov lahko pojavlja tudi v sklopu dednega raka debelega črevesja in nekaterih drugih redkih dednih sindromov.
Presejalni test myBRCA z visoko zanesljivostjo (99,99%) ugotavlja mutacijo genov BRCA 1 in 2 in 16 drugih mutacij genov, ki povzročajo karcinom debelega črevesa, enometrija, prostate, melom, karcinom trebušne slinavke, želodca ter sindrome dednih rakov (Cowden, Lynch, Peutz-Jeghers in Li-Fraumen sindrom). Družinska obremenitev in mutacija BRCA gena sta dva od redkih znanih dejavnikov tveganja pri raku jajčnika. Pri takih bolnicah lahko napravimo načrt zgodnjega odkrivanja in znižano tveganje za razvoj napredovane oblike raka. Testiranje z myBRCA in myBRCA HiRisk nam pri tem pomaga.
Kdaj k nam na pregled?
Priporočljivo je, da nas pacientka prvič obišče ob pojavu 1. menstruacije oziroma v najstniških letih, vsaj do 18. leta ali ob pričetku spolnega življenja. Sicer pa je dobro, da tudi če nimate težav, opravljate redne ginekološke preglede vsaj na tri leta.
Kako se pacient pripravi na obisk?
Priporočljivo je, da se pacientka naroči v času, ko nima menstruacije (menstrualni koledarček). Ob pregledu boste morali zdravniku povedati datum zadnje menstruacije.
Trenutno ni obvestil.
Naročite se lahko vsak delovni dan po telefonu
01/242 07 01, po elektronski pošti info@barsos.si ali osebno v našem centru.